Your Councillors
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
-
Councillor Peter BaldwinNantyglo
Welsh Labour
-
Councillor Sonia BehrNantyglo
Welsh Labour
-
Councillor Derrick BevanCwm
Welsh Labour
-
Councillor Keith ChaplinAbertillery and Six Bells
Welsh Labour
-
Councillor Malcolm CrossSirhowy
Welsh Labour
Chair - Place Scrutiny Committee
-
Councillor Helen CunninghamLlanhilleth
Welsh Labour
Deputy Leader of the Council/Cabinet Member Place & Environment
-
Councillor Dai DaviesEbbw Vale North
Independent
-
Councillor Gareth A. DaviesRassau and Garnlydan
Independent
-
Councillor Malcolm DayCwmtillery
Independent
-
Councillor Sue EdmundsEbbw Vale South
Welsh Labour
Cabinet Member People & Education
-
Councillor Jules GardnerBrynmawr
Welsh Labour
-
Councillor John HillBrynmawr
Independent
Chair of Democratic Services Committee
-
Councillor Wayne HodginsBrynmawr
Independent
Deputy Leader of the Independent Group/Chair - Partnerships Scrutiny Committee
-
Councillor Julie HoltAbertillery and Six Bells
Independent
-
Councillor George HumphreysCwm
Independent
-
Councillor Ellen JonesTredegar
Welsh Labour
-
Councillor Ross LeadbeaterAbertillery and Six Bells
Welsh Labour
-
Councillor Jonathan MillardEbbw Vale South
Independent
-
Councillor Jen Morgan, J.P.Ebbw Vale North
Welsh Labour
-
Councillor John C. MorganGeorgetown
Welsh Labour
Cabinet Member Place & Regeneration and Economic Development
-
Councillor John P. MorganBlaina
Independent
-
Councillor Lee ParsonsLlanhilleth
Independent
-
Councillor Diane RowberrySirhowy
Welsh Labour
-
Councillor Chris SmithBeaufort
Welsh Labour
Presiding Member
-
Councillor Tommy SmithSirhowy
Welsh Labour
Chair - People Scrutiny Committee
-
Councillor Godfrey ThomasBeaufort
Independent
-
Councillor Jacqueline ThomasGeorgetown
Welsh Labour
-
Councillor Stephen ThomasTredegar
Welsh Labour
Leader of the Council/Cabinet Member Corporate Overview & Performance
-
Councillor Haydn TrollopeTredegar
Welsh Labour
Cabinet Member People & Social Services
-
Councillor Joanna WilkinsCwmtillery
Independent
Leader of the Independent Group/Chair - Corporate & Performance Scrutiny Committee
-
Councillor David WilkshireRassau and Garnlydan
Welsh Labour
Deputy Presiding Member
-
Councillor Lisa WinnettBlaina
Welsh Labour
Chair of Planning and Licensing Committees
-
Councillor Dean WoodsBeaufort
Welsh Labour