Agenda and minutes

Annual Meeting of the Council
Thursday, 2nd April, 2020 10.00 am

Venue: Council Chamber, Civic Centre, Ebbw Vale

Contact: Democratic Services  6139

Items
No. Item

1.

Coronavirus Pandemic

Minutes:

Due to the COVID 19 pandemic and in order to adhere to U.K and Welsh Government guidance, this meeting was conducted via telephone conference.

 

2.

Simultaneous Translation

You are welcome to use Welsh at the meeting, a minimum notice period of 3 working days is required should you wish to do so.  A simultaneous translation will be provided if requested.

Minutes:

It was noted that no requests had been received for the simultaneous translation service.

 

3.

Apologies

To receive.

Minutes:

Apologies for absence were received from:

 

Councillors G. Collier, M. Cross, G. L. Davies, J. Holt, J. Millard, B. Thomas and D. Wilkshire.

 

4.

Declarations of Interest and Dispensations

To consider any declarations of interest and dispensations made.

Minutes:

There were no declarations of interest or dispensations reported.

 

5.

Chair and Deputy Chair of the Council

To appoint Chair and Deputy Chair of the Council 2020/2021.

Minutes:

It was proposed and seconded that Councillor Mandy Moore be re-elected Chair of the Council and that Councillor Julie Holt be re-appointed Deputy Chair of the Council for the ensuing year.

 

Upon a vote being taken it was unanimously,

 

RESOLVED accordingly.

 

6.

Leader and Deputy Leader of the Council

To appoint a Leader and Deputy Leader of the Council for 2020/2021.

Minutes:

It was proposed and seconded that Councillor Nigel Daniels be re-elected Leader of the Council and that Councillor David C. Davies be elected Deputy Leader for the ensuing year.

 

Upon a vote being taken it was unanimously

 

RESOLVED accordingly.

 

7.

Group Officers

Group Secretaries to report on Group Officers for 2020/2021.

Minutes:

The Independent Group Officers for the ensuing year were reported as follows:

 

Councillor N. Daniels – Leader

Councillor D. Davies – Deputy Leader

Councillor J. Wilkins – Secretary

Councillor M. Moore – Group Chair

Councillor J. Holt – Group Vice-Chair

 

It was reported that the Labour Group Officers for the ensuing year would be:

 

Councillor S. Thomas  - Leader

Councillor H. Trollope - Deputy Leader

Councillor T. Sharrem - Group Chair

Councillor M. Cross – Group Vice-Chair

Councillor K. Hayden – Secretary

Councillor H. McCarthy – Treasurer

 

8.

Membership of the Executive

To appoint Membership of the Executive.

Minutes:

Upon a vote being taken it was unanimously RESOLVED that the following be appointed:

 

Leader of the Council/Executive Member Corporate Services

Councillor N. Daniels

 

Deputy Leader of the Council/Executive Member – Regeneration & Economic Development

Councillor D. Davies

 

Executive Member – Environment

Councillor J. Wilkins

 

Executive Member – Social Services

Councillor J. Mason

 

Executive Member – Education

Councillor J. Collins

 

It was noted that changes to the Executive membership had been made in line with the principle of succession planning.

 

The Leader of the Council paid tribute and acknowledged the work undertaken by the former Deputy Leader/Executive Member – Environment, Councillor Garth Collier during his time in the role.  Appreciation was expressed to Garth for the help, support and tireless work he had undertaken – the successes within the Environment Directorate could be attributed to Garth and also classed as his successes.

 

The Leader of the Labour Group echoed these comments.

 

9.

Chair and Vice-Chairs and Membership of Scrutiny Committees

To appoint Chair and Vice-Chair and Members of the Scrutiny Committees.

Minutes:

It was proposed and seconded that the positions of Chair and Vice-Chair be held by the following and upon a vote being taken this was unanimously RESOLVED:

 

Corporate Overview Scrutiny Committee

Chair             Councillor S. Healy

Vice-Chair    Councillor M. Cook

 

Regeneration Scrutiny Committee

Chair                 Councillor J. Hill

Vice-Chair        Councillor P. Edwards

 

Community Services Scrutiny Committee

Chair                 Councillor M. Moore

Vice-Chair        Councillor C. Meredith

 

Education and Learning Scrutiny Committee

Chair              Councillor H. Trollope

Vice-Chair      Councillor J. Holt

 

Social Services Scrutiny Committee

Chair               Councillor S. Thomas

Vice-Chair       Councillor K. Rowson

 

FURTHER RESOLVED that the following be appointed:

 

Corporate Overview Scrutiny Committee

15 Members - Proportionality 10:4:1

 

1.      Chair                    Councillor S. Healy

 

2.      Vice-Chair           Councillor M. Cook

 

3.           Councillors          P. Baldwin

 

4.                               M. Cross

 

5.                                   G. A. Davies

 

6.                                   P. Edwards

 

7.                                   J. Hill

 

8.                                                           H. McCarthy

 

9.                                   C. Meredith

 

10.                                J. Millard

 

11.                                 J. P. Morgan

 

12.                                 K. Prichard

 

13.                                L. Parsons

 

14.                                 G. Paulsen                  

 

15.                                 D. Wilkshire                   

                 

Regeneration Scrutiny Committee - 15 Members - Proportionality 10:4:1

 

1.      Chair                    Councillor J. Hill

 

2.      Vice-Chair           Councillor P. Edwards

 

3.      Councillors          G. Collier

 

4.                                                          M. Cross

 

5.                                   G. A. Davies

 

6.                                   M. Day

 

7.                                   L. Elias

 

8.                                   M. Holland

 

9.                                                          H. McCarthy

 

10.                                      J. Millard

 

11.                                                      J. C. Morgan

 

12.                                 J. P. Morgan

 

13.                                 L. Parsons

 

14.                                 K. Rowson         

 

15.                                 B. Willis

                              

Community Services Scrutiny Committee - 15 Members - Proportionality 10:4:1

 

1.      Chair                    Councillor M. Moore

 

2.      Vice-Chair           Councillor C. Meredith

 

3.      Councillors          P. Baldwin

 

4.                                                          M. Cook

 

5.                                   G. L. Davies

 

6.                                   S. Healy

 

7.                                   W. Hodgins

 

8.                                   J. Holt

 

9.                                   H. McCarthy

 

10.                                 J. Millard

 

11.                                 G. Paulsen

 

12.                                 K. Pritchard

 

13.                                T. Sharrem

 

14.                                  B. Summers

 

15.                                 L. Winnett 

 

 

 

 

 

Education & Learning Scrutiny Committee –

15 Members - Proportionality 10:5

 

1.      Chair                    Councillor H. Trollope

 

2.      Vice-Chair           Councillor J. Holt

 

3.       Councillors         D. Bevan

 

4.                                   G. Collier

 

5.                                   M. Cook

 

6.                                   M. Day

 

7.                                   L. Elias

 

8.                                   W. Hodgins

 

9.                                   C. Meredith

 

10.                                 J.C. Morgan

 

11.                                 J. P. Morgan

 

12.                                 L. Parsons

 

13.                                 B. Summers       

 

14.                                 T. Smith

 

15.                                 S. Thomas

 

* Would also include 2 Members of religious bodies and between 2 – 5 parent governors with voting rights only when dealing with education matters.

         

1.      Mr. T. Baxter                Diocesan Education Body    

                                                                          (R.C. Church)

 

2.      Mr. A. Williams             The Church in Wales

 

3.      Vacancy                        Youth Forum Representative

 

Social Services Scrutiny Committee

15 Members - Proportionality 10:5

 

1.      Chair                    Councillor S. Thomas

 

2.      Vice-Chair           Councillor K. Rowson

 

3.      Councillors          D. Bevan

 

4.                                   G. Collier

 

5.                                   G. A. Davies

 

6.                                   G. L. Davies

 

7.                                  P. Edwards

 

8.                                   L. Elias

 

9.                                   K. Hayden

 

10.                                 J. Holt

 

11.                                 M. Moore

 

12.                                 G. Paulsen

 

13.                                 B. Summers

 

14.                                 T. Sharrem

 

15.                                 T. Smith

 

Public Service Board Scrutiny Committee – 15 Members - Proportionality 10:4:1 (to include Corporate Overview Members and Chairs of Scrutiny Committees)

 

1.      Chair                    Chair of Corporate Overview                   

                                     Scrutiny Committee

                                     Councillor S. Healy

 

2.      Vice-Chair           Vice-Chair of Corporate Overview

                                     Scrutiny Committee

                                     Councillor M. Cook

 

3.                                  Chair of Social Services Scrutiny                      

                                     Committee

                                     Councillor S. Thomas  ...  view the full minutes text for item 9.

10.

Standing Committees and Standing Sub-Committees

To appoint Chairs and Vice-Chairs of Standing Committees and Standing Sub-Committees.

Minutes:

Item Nos. 8 and 9 were considered simultaneously.

 

Upon a vote being taken it was unanimously RESOLVED that the following be appointed:

 

Planning, Regulatory & General Licensing Committee

15 Members - Proportionality 10:5

 

1.           Chair                    Councillor D. Hancock

 

2.      Vice-Chair           Councillor W. Hodgins

 

3.      Councillors          D. Bevan

 

4.                                   G. L. Davies

 

5.                                   M. Day

 

6.                                   S. Healy

 

7.                                   J. Hill

 

8.                                   C. Meredith

 

9.                                   K. Rowson

 

10.                                T. Smith

 

11.                                 B. Thomas

 

12.                                 G. Thomas

 

13.                                 D. Wilkshire

 

14.                                 B. Willis              

 

15.                                 L. Winnett

  

 

*Ward Members to be invited re: planning site meetings without voting rights.

 

 

 

 

 

General Licensing Sub-Committee (Rolling Rota) 

3 Members (No proportionality)

         

1.       Chair Councillor D. Hancock

              or

2.        Vice-Chair Councillor W. Hodgins

 

Plus   2 other Members of the Planning, Regulatory & General Licensing Committee

 

Statutory Licensing Committee

15 Members - Proportionality 10:5

 

1.           Chair                    Councillor D. Hancock

 

2.      Vice-Chair           Councillor W. Hodgins

 

3.      Councillors          D. Bevan

 

4.                                   G. L. Davies

 

5.                                   M. Day

 

6.                                   S. Healy

 

7.                                   J. Hill

 

8.                                   C. Meredith

 

9.                                   K. Rowson

 

10.                                T. Smith

 

11.                                 B. Thomas

 

12.                                 G. Thomas

 

13.                                 D. Wilkshire

 

14.                                 B. Willis              

 

15.                                 L. Winnett

 

 

 

 

Statutory Licensing Sub-Committee (Rolling Rota)

3 Members – (No proportionality)

 

1.          Chair                Councillor D. Hancock

 

             or

 

2.          Vice-Chair       Councillor W. Hodgins

 

Plus     2 other Members of the Statutory Licensing Committee    

 

Democratic Services Committee

15 Members - Proportionality 10:5

 

1.         Chair                     Councillor M. Cross

 

2.      Vice-Chair           Councillor B. Summers

 

3.      Executive Member - Corporate Services

          Councillor N. Daniels

 

4. Councillors                G. Collier

 

5.                                   G. A. Davies

 

6.                                   G. L. Davies

 

7.                                                           M. Day

 

8.                                                           L. Elias

 

9.                                                           K. Hayden

 

10.                                                        M. Holland

 

11.                                                        H. McCarthy

 

12.                                 J. C. Morgan

 

13.                                 L. Parsons

 

14.                                 K. Pritchard

 

15.                                 T. Sharrem

 

*Chair and Vice-Chair of Scrutiny Committees to be invited without voting rights

 

Audit Committee

15 Members - Proportionality 10:4:1

 

      Chair             To be confirmed

 

1.   Vice-Chair     Chair of Corporate Overview Scrutiny                    

                            Committee  

                             Councillor S. Healy

 

2.                          Deputy Leader of the Council

                             Councillor D. Davies

 

3.                          Chair - Education & Learning Scrutiny Committee

                             Councillor H. Trollope

 

4.                          Chair - Social Services Scrutiny

                            Committee

                             Councillor S. Thomas

 

5.                          Chair – Regeneration Scrutiny

                            Committee

                             Councillor J. Hill

 

6.                         Chair - Community Services Scrutiny

                            Committee

                            Councillor M. Moore

 

7.                          Chair - Democratic Services Committee

                             Councillor M. Cross

 

8.                          Chair – Planning, Regulatory &                     

                            General Licensing Committee

                             Councillor D. Hancock

 

9.                         Councillor G. L. Davies

 

10.                       Councillor W. Hodgins

 

11.                       Councillor J. Holt

 

12.                       Councillor J. Millard

 

13.                       Councillor K. Rowson

 

14.                       Councillor B. Summers

 

15.                           Councillor L. Winnett

 

 

Audit Committee Appointments Panel 3:2

 

1.      Councillor D. Davies

 

2.      Councillor S. Healy

 

3.      Councillor J. Hill

 

4.      Councillor S. Thomas

 

5.      Councillor H. Trollope

 

 

 

Standards Committee - 9 Members –

(3 County Borough Councillors

5 Independent Members

1 Community Council Member)

 

1.      Town Councillor Jacqueline Thomas

2.      Mr. J. B. Evans

3.      Mr. Stephen Williams

4.      Mr R. Alexander

5.      Mr. J. Price

6.      Miss H. Roberts

7.      Councillor K. Hayden

8.      Councillor M. Moore

9.      Councillor G. Thomas

 

 

 

 

 

 

 

 

Shortlisting – JNC Officers

7  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Special and Ad Hoc Committees/Consultation Meetings

To appoint Members to Special and Ad Hoc Committees/Consultation Meetings.

Minutes:

Upon a vote being taken it was unanimously,

 

RESOLVED that the following be appointed:

 

Cross Party Member Development Working Group

5 Members

 

1.           Leader / Executive Member – Corporate Services

         Councillor N. Daniels

 

2.           Deputy Leader/ Executive Member – Regeneration & Economic Development  

Councillor D. Davies

 

3.      Councillor S. Healy

 

4.      Councillor J. Holt

 

5.      Councillor H. Trollope

 

 

Public Service Board (PSB)

 

1.   Leader of the Council/Executive Member Corporate

      Services

 

Consultation with Trade Unions

 

1.   Leader/Executive Member Corporate Services

 

2.   Deputy Leader/Executive Member – Regeneration &

      Economic Development

 

3.   Appropriate Portfolio Member(s)

 

Consultation town /COMMUNITY COUNCILS 

 

1.      Leader / Executive Member - Corporate Services

Councillor N. Daniels

 

2. Executive Member -  Regeneration & Economic     Development

          Councillor D. Davies

 

3.      Executive Member – Environment

          Councillor J. Wilkins

 

4.      Executive Member – Education

          Councillor J. Collins

 

5.        Executive Member – Social Services

Councillor J. Mason

 

6.   Councillor M. Cook

 

7.   Councillor M. Cross

 

8.      Councillor J. Hill

 

9.      Councillor M. Moore

 

10.    Councillor L. Winnett

 

 

Fostering Panel (Social Services)

 

1.          Councillor J. Holt

 

Substitute: Councillor K. Rowson

 

Blaenau Gwent Care and Repair – Agency Board

1.           Executive Member - Social Services

Councillor J. Mason

 

2.           Executive Member – Environment

Councillor J. Wilkins

 

50+ Network

 

1.   Executive Member – Social Services

      Councillor J. Mason

 

2.   Chair – Social Services Scrutiny Committee

      Councillor S. Thomas

 

3.   Vice-Chair – Social Services Scrutiny Committee

      Councillor K. Rowson

 

4.   Councillor G. Thomas

 

Education Admissions Forum

 

1.   Executive Member – Education

      Councillor J. Collins

 

2.   Chair – Education & Learning Scrutiny Committee

      Councillor H. Trollope

 

Schools Forum

 

1.   Executive Member – Education

      Councillor J. Collins

 

2.   Chair – Education & Learning Scrutiny Committee

      Councillor H. Trollope

 

Standing Advisory Committee on Religious Education

 

1.   Executive Member – Education

      Councillor J. Collins

 

2.   Chair – Education & Learning Scrutiny Committee

      Councillor H. Trollope

 

3.     Councillor J. Holt

 

Scrutiny Schools Wellbeing Group (formerly School Standards Monitoring Group)

 

1.   Chair – Education & Learning Scrutiny Committee

      Councillor H. Trollope

 

or

 

2.    Vice-Chair – Education & Learning Scrutiny Committee

       Councillor J. Holt

 

3.  Councillor M. Cook

 

4.      Councillor L. Elias

 

5.      Councillor C. Meredith

 

6       Councillor B. Summers

 

7.      Councillor D. Bevan

 

8.      Councillor J. C. Morgan

 

9.      Councillor T. Smith

 

 

* Chair and Vice-Chair to attend separate meetings

**A rolling membership from the above list – 3 or 4 members to attend each meeting.

 

Self-Evaluation Panel

 

1.   Leader of the Council

      Councillor N. Daniels

 

2.   Deputy Leader of the Council

      Councillor D. Davies

 

3.   Executive Member - Education

      Councillor J. Collins

 

4.   Chair of Education & Learning Scrutiny Committee

      Councillor H. Trollope

 

5.   Lead Member – Safeguarding

      Executive Member – Social Services

      Councillor J. Mason

 

 

HoV Waste Programme Joint Committee

 

1.   Executive Member – Environment

      Councillor J. Wilkins

 

2.   Executive Member – Regeneration & Economic 

      Development

      Councillor D. Davies

 

Tomorrow Valley Project

 

1.   Executive Member – Environment

      Councillor J. Wilkins

 

2.   Executive Member – Corporate Services

      Councillor N. Daniels

 

Local Authority Liaison Committee

 

Executive Member – Environment

Councillor J. Wilkins

 

Executive Member – Regeneration & Economic

Development

Councillor D. Davies

 

Sirhowy  ...  view the full minutes text for item 11.

12.

Council's Representatives on Other Bodies

To appoint Council’s Representatives on Other Bodies.

Minutes:

Upon a vote being taken it was unanimously,

 

RESOLVED that the following be appointed:-

 

Adult Learning Wales (formerly Workers’ Educational Association Wales, YMCA Wales Community Council)

Scrutiny Chair – Education & Learning

 

Age Concern Gwent – Executive Committee Membership

Executive Member – Social Services

 

The Alliance

Executive Member – Regeneration & Economic Development

 

Scrutiny Chair – Regeneration

 

Aneurin Bevan Community Council – Local Committee

1. Councillor J. Millard

2. Councillor P. Edwards

3. Vacancy

 

Aneurin Bevan Health Board – Independent Review Panel to meet Continuing Health Care Needs

Scrutiny Chair – Social Services

 

Aneurin Bevan University Health Board – Stakeholder Reference Group

Executive Member – Social Services

 

Aneurin Leisure Trust

Councillor W. Hodgins

Councillor L. Parsons

 

Aneurin Leisure Trust – Community Chest Panel

Councillor M. Cook

 

Brecon Beacons National Park – National Park Authority & Site Visits

Councillor J. Hill

 

Cardiff Capital Region City Deal – Regional Scrutiny Committee

Chair of Regeneration Scrutiny Committee

 

Substitute: Scrutiny Vice-Chair of Regeneration Scrutiny Committee

 

Cardiff Capital Region City Deal Cabinet

Leader of the Council

 

CSC (Compound Semi-Conductor Board Part of the IQE Investment through City Deal)

Deputy Leader/Executive Member – Regeneration & Economic Development

Executive Member – Environment

 

Duke of Beaufort’s Breconshire Estate Commoner’s Association

Councillor B. Thomas

 

EAS - Education Achievement Service for South East Wales

Executive Member – Environment

Substitute: Executive Member – Regeneration & Economic Development

 

EAS – Joint Executive Group

Executive Member – Education

 

EAS – Audit and Risk Assurance Committee

Councillor S. Healy

Councillor M. Cook

 

G.A.V.O. – Executive Committee & Local Committee

Executive Member – Social Services – Councillor J. Mason

 

G.A.V.O.  - Be Proud of your Community Gwent Awards (Formerly - Gwent Best Kept Village Committee)

Councillor L. Parsons

 

Greater Gwent Cremation Joint Committee

 

Scrutiny Chair – Community Services

Councillor M. Moore

 

Substitute: Scrutiny Vice-Chair – Community Services

Councillor C. Meredith

 

 

Gwent Archives Joint Committee

Executive Member – Regeneration & Economic Development

Councillor J. Millard

 

Gwent Police Crime Panel

(formerly Gwent Police Authority)

Councillor C. Meredith

Councillor L. Winnett

 

Gwent Regional Partnership Board

Executive Member – Social Services

 

Heads of the Valleys Programme Board

Executive Member – Regeneration & Economic Development

 

Joint Council for Wales Employers Side

Executive Member – Corporate Services

 

Monmouth School Farm Endowment Trust

Councillor B. Thomas

 

National Adoption Service Governance Board

Executive Member – Social Services

 

Patrol Adjudication Joint Committee

Scrutiny Chair – Community Services

Councillor M. Moore

 

Sub:-  Scrutiny Vice-Chair - Community Services

Councillor C. Meredith

 

Reserve Forces & Cadets Association for Wales – Local Government Representation

Councillor B. Thomas

 

Silent Valley Waste Services Ltd

 

Non Executive

Councillors M. Cook & B. Summers

 

Shareholder Representatives

Leader of the Council

Executive Member - Environment

 

South Wales Fire Authority

Councillor W. Hodgins

 

South East Wales Regional Aggregates Working Party

Executive Member – Environment

 

Tai Calon Board

Councillor M. Day

Councillor G. A. Davies

                

Vision in Wales (formerly Wales Council for the Blind)

Executive Member – Social Services

Scrutiny Chair – Social Services

 

Welsh Local Government Association

Leader of the Council

 

WLGA Executive Board

Leader of the Council 

 

WLGA Council and  ...  view the full minutes text for item 12.

13.

Emergency Governance Arrangements During COVID19 Outbreak pdf icon PDF 411 KB

To consider the report of the Head of Legal and Corporate Compliance (Monitoring Officer).

Minutes:

Consideration was given to the report of the Head of Legal and Corporate Compliance (Monitoring Officer).

 

At the invitation of the Chair, the Head of Legal and Corporate Compliance presented the report, the purpose of which was to establish temporary emergency Governance arrangements in order that decisions may continue to be taken to delay and mitigate the spread and impact of Corona Virus within the community whilst protecting the workforce and residents, particularly those who were most vulnerable.

 

As the virus was spreading quickly, the measures taken by the Council to date as part of its emergency response was, amongst other things, to move to the delivery of only critical services.

 

In terms of the decision making process there was a need to respond quickly to these changes.  Blaenau Gwent’s local scheme of delegation, contained in Section 13 of the Constitution, already delegated a wide range of operational issues to officers.  However, most policy determinations and major decisions which had a wider impact were reserved to the Executive for decision but given that Council meetings had been cancelled for the foreseeable future there was a need to put in place temporary emergency steps to effectively respond to the potential impact of COVID 19, and to continue to deliver critical services and protect local communities and staff.

 

It was, therefore, proposed that the Managing Director or her nominated deputy (being any officer comprised of the Corporate Leadership Team) should have temporary delegated power to make Executive decisions on behalf of the Council.  In addition, a temporary Emergency Committee be established in order to consider significant issues which may arise and which may fall outside the Council’s current agreed policy or budget framework.  This Committee would consist of 5 Members and in the event that a Member of this Committee became unavailable, a substitute would be able to be nominated. The remit of this Committee was detailed in paragraph 3.1 of the report.

 

It was noted that the statutory power to permit such delegation was contained within section 15(2) of the Local Government Act 200, which provisions enabled a Council to arrange for functions of the Executive to be discharged by a Committee or officers of the Authority.

 

The Head of Legal and Corporate Compliance concluded by recommending that Option 1 be endorsed.

 

The Leader of the Council said that it was absolutely necessary to support the report and the recommendation to establish an Emergency Committee. Named representatives would be forwarded to Democratic Services and the Managing Director following the meeting.  Flexibility for substitutes would ensure optimum attendance.  He concluded by advising that he would propose that Option 1 be endorsed at the appropriate juncture.

 

The Leader of the Labour Group supported the Leader’s comments and advised that he would also submit a named representative following the meeting.

 

It was, thereupon, proposed and unanimously supported that Option 1 be endorsed.

 

RESOLVED that the report be accepted and that Option 1 be endorsed, namely:

 

-      In  respect of the exercise of Executive Functions  ...  view the full minutes text for item 13.

14.

Corporate Fees and Charges Register 2020/2021 pdf icon PDF 512 KB

To consider the report of the Chief Officer Commercial.

Additional documents:

Minutes:

Members considered the report of the Chief Officer Commercial.

 

The Leader of the Council proposed that Option 1 be endorsed.  The Leader of the Labour Group also confirmed his support for the report.

 

It was, thereupon, unanimously,

 

RESOLVED that the report be accepted and Option 1 be endorsed, namely:

 

The proposed fees and charges for Trade Waste and Markets, the extract from the Fees and Charges Register 2020/2021 be approved.  Details were summarised below:

 

·        Trade Waste – A reduction in the annual fee for the Duty of Care Notice from £49.50 to £25.00.

 

·        Markets – A fee uplift of 2% which would increase the pitch fee between £0.40 and £2.00 depending on the pitch size.

 

15.

Exempt Item

To receive and consider the following report which in the opinion of the proper officer is an exempt item taking into account consideration of the public interest test and that the press and public should be excluded from the meeting (the reason for the decision for the exemption is available on a schedule maintained by the proper officer).

Minutes:

To receive and consider the following report which in the opinion of the proper officer was an exempt item taking into account consideration of the public interest test and that the press and public should be excluded from the meeting (the reason for the decision for the exemption was available on a schedule maintained by the proper officer).

 

16.

Recruitment

To consider the report of the Managing Director.

Minutes:

Having regard to the views expressed by the Proper Officer regarding the public interest test, that on balance the public interest in maintaining the exemption outweighed the public interest in disclosing the information and that the report should be exempt.

 

RESOLVED that the public be excluded whilst this item of business is transacted as it is likely there would be a disclosure of exempt information as defined in Paragraph 15, Schedule 12A of the Local Government Act 1972 (as amended).

 

Consideration was given to the report of the Managing Director.

 

At the invitation of the Chair, the Managing Director spoke briefly to the report which had been presented to seek approval to the proposed redesign and recruitment of the role of the Corporate Director of Education and to confirm the temporary ‘acting up’ arrangements put in place as a matter of urgency due to the pending retirement of the current Corporate Director of Education.

 

The Managing Director concluded by advising Members   that the preferred recommendation was Option 1 as detailed within the report.

 

The Executive Member for Education commenced by placing on record her appreciation to the retiring Corporate Director of Education, Lynette Jones for the dedication and commitment she had given to the role over the years, and said that education was in a far different place as a result of her efforts.  The Executive Member expressed her very best wishes to Lynette on her forthcoming retirement.

 

The Executive Member continued by stating that given the current circumstances a timescale for the permanent recruitment process was unable to be provided but this would be undertaken as soon as reasonable and practical to do so.  She was confident that the interim Corporate Director was more than capable of taking forward education during this turbulent time.

 

The Executive Member for Education concluded by referring to the wonderful response received from the Education Team in light of the current situation and expressed her appreciation to officers for the work undertaken during this difficult time.

 

The views of Members were, thereupon, sought in relation to the report.

 

Member No. 1

 

A Member commenced by stating that she had been surprised at the preferred option that was being recommended.  She explained that during the time that education was in special measures, the role of Corporate Director had been advertised on the lower rate of pay and whilst numerous applications had been received, a successful appointment had not been made.  As a consequence, the Council had unanimously agreed to re-advertise the job for a second time with a market supplement to attract the right calibre of candidate and on this occasion a successful appointment was subsequently made.

 

The successful candidate on the second occasion had been Lynette Jones who had done an amazing job turning education around and playing a major part in helping education out of special measures.

 

The Member pointed out that having to undertake this recruitment process twice had cost the Council a considerable amount of money and if this course of  ...  view the full minutes text for item 16.