Meeting documents

Ordinary Meeting of the Council
Thursday, 23rd May, 2019 10.30 am

Date: Thursday 23rd May 2019 Time: 10.30 a.m. Place: Council Chamber, Civic Centre, Ebbw Vale

Please note: all Minutes are subject to approval at the next Meeting

PresentAndReport toReport of

COUNCILLOR M. MOORE (THE CHAIR,
PRESIDING)


Councillors:

P. Baldwin
D. Bevan
G. Collier
J. Collins
M. Cook
M. Cross
N. Daniels
D. Davies
G. A. Davies
G. L. Davies
M. Day
P. Edwards
D. Hancock
K. Hayden
S. Healy
R. J. Hill
W. Hodgins
M. Holland
J. Holt
J. Mason
H. McCarthy, B.A. (Hons)
C. Meredith
J. Millard
J. C. Morgan
J. P. Morgan
L. Parsons
K. Pritchard
K. Rowson
T. Sharrem
T. Smith
B. Summers
B. Thomas
S. Thomas
H. Trollope
J. Wilkins
B. Willis
L. Winnett

Managing Director
Corporate Director of Social Services
Corporate Director of Regeneration & Community Services
Chief Officer Resources
Head of Education Transformation
Head of Legal and Corporate Compliance
Head of Governance and Partnerships
THE CHAIR AND MEMBERS OF THE COUNCILDEMOCRATIC OFFICER
Item
No
Item/Resolution Status Action
PUBLIC
1. TUDALEN GLAWR AGENDA GYMRAEG/WELSH VERSION OF AGENDA COVERSHEET
Tudalen Glawr Agenda Gymraeg/Welsh Version of Agenda Coversheet (292K/bytes)
Noted
2. SIMULTANEOUS TRANSLATION

It was noted that no requests had been received for the simultaneous translation service.
�

Noted
3. APOLOGIES

Apologies for absence were received from:-

�

Councillors L. Elias, G. Paulsen, G. Thomas, D. Wilkshire and Corporate Director of Education.
�

Noted
4. DECLARATIONS OF INTEREST AND DISPENSATIONS

There were no declarations of interest or dispensations reported.

Noted
5. ORDER OF AGENDA

It was agreed that Item No. 5 � Appointment of Chair and Deputy Chair of the Council, would be considered at this juncture in the meeting.

Noted
6. CHAIR AND DEPUTY CHAIR OF THE COUNCIL

It was proposed and seconded that Councillor Mandy Moore be re-elected Chair of the Council and that Councillor Julie Holt be appointed Deputy Chair of the Council for the ensuing year.

�

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED accordingly.
�

Agreed
7. CHAIR'S ANNOUNCEMENTS

Condolences

�

Condolences were expressed to the families of:-

�

�� Former County Borough Councillor Peter Walker Llanelly Hill Ward Member, who had sadly passed away.

�

�� Glyn Beynon, former Director of Environmental Health on his sad death.

�

Members and officers stood in silence as a mark of respect.


30th Anniversary of the Friendship Agreement between Oberhausen-Rheinhausen and Blaenau Gwent County Borough Council

�

This year had marked a special anniversary of Blaenau Gwent�s friendship agreement with Oberhausen-Rheinhausen in Germany. On the 11th April, 1989 the two communities had come together and formalised its relationship, which was sealed with a symbol of the tree of friendship.

In 1996, this was further strengthened with Oberhausen-Rheinhausen becoming twinned with Blaenau Gwent.

�

Over the last 30 years many local children, young people and adults have had the opportunity to take part in official visits, youth camps, activities and celebrations.

�

To note this important milestone this year, children from Blaenau Gwent�s Children�s Grand Council and Youth Forum would be carrying out activities to mark this important occasion, following on from our friends in Germany marking the ceremony through their festival of music in April 2019.

�

Chair of Council - Review of the Past Year

�

The Chair commenced by expressing her appreciation to fellow Councillors for having the confidence in her to complete an exciting year as Chair and accepting her idiosyncratic delivery style. Whilst it had been a learning curve and fulfilling experience, the Chair said that she had loved every minute.

�

Some of her proudest moments as Chair of Council included:-

�

�� Receiving the salute from the Royal Welsh at the Freedom of the Borough Reaffirmation Parade in Brynmawr.

�

�� Bestowing the Freedom of the Borough on Mark Williams in recognition of his sporting achievements, in particular his dedication to the sport of snooker and on becoming World Snooker Champion for the third time.

�

�� Representing Blaenau Gwent at many events, the Holocaust Memorial Day being the most poignant.

�

�� Making connections across Gwent and beyond, highlighting the attraction and willingness of Blaenau Gwent as a partner.

�

�� Numerous meetings had been held with Ministers and other dignitaries but the most memorable had been the opportunity to meet with the people who resided in other wards. The Chair had been overwhelmed by the amount of volunteers and the wealth of experience that these volunteers brought to Blaenau Gwent - this had been borne out in the town council volunteering awards.

�

�� The Chair recognised the importance of the youth, especially the work undertaken by the Youth Mayors but pointed out that there was so much more that could be done to encourage further interaction with the Council in order to understand the contribution that the youth made.

�

�� In her role as Equalities Champion for Blaenau Gwent, Councillor Moore had welcomed equality groups to Blaenau Gwent and said she would be organising an event this year to celebrate equalities and diversity.

�

She referred to a question that had been posed to the Leader of the Council 2 years previously regarding the composition of the new administration, namely that there were no female members holding senior positions. Today, this Council not only had appointed a female Chair and Deputy-Chair, but would be proposing two other senior female appointments. She added that these Members had been appointed on their own merits and thoroughly deserved their roles.


�� Finally, the Chair of Council said that she was extremely proud of the progress that this Council had achieved during the last year and also proud to be re-elected as Chair of Council for a second term. She concluded by stating that she looked forward to working on the continuation of that success with all Members of the Council.

�

The Chair expressed her appreciation to the outgoing Deputy Chair of Council, Councillor Jonathan Millard for all the support he provided throughout the course of the year.
�

Noted
8. LEADER AND DEPUTY LEADER OF THE COUNCIL

It was proposed and seconded that Councillor Nigel Daniels be re-elected Leader of the Council and that Councillor Garth Collier be re-elected Deputy Leader for the ensuing year.

�

Upon a vote being taken it was unanimously

�

RESOLVED accordingly.
�

Agreed
9. GROUP OFFICERS

The Independent Group Officers for the ensuing year were reported as follows: -

�

Councillor N. Daniels � Leader
Councillor G. Collier � Deputy Leader
Councillor J. Wilkins � Secretary
Councillor M. Moore � Group Chair
Councillor J. Holt � Group Vice-Chair

�

It was reported that the Labour Group Officers for the ensuing year would be:-


Councillor S. Thomas - Leader
Councillor H. Trollope - Deputy Leader
Councillor T. Sharrem - Group Chair
Councillor M. Cross � Group Vice-Chair
Councillor K. Hayden � Secretary
Councillor H. McCarthy � Treasurer
�

Noted
10. MEMBERSHIP OF THE EXECUTIVE

The Leader of the Council commenced by advising that Councillor Clive Meredith had voluntarily decided to stand down from the Executive and said that he wished to place on record his appreciation to Clive for the work he had undertaken over the last few years in his role as Executive Member for Education.

�

For those who aspired to become an Executive Member, Clive was an inspiration - a team player, he had the knowledge, dedication and ability outside of the education arena to consider issues at the corporate and strategic level.

�

Upon a vote being taken it was unanimously RESOLVED that the following be appointed:-

�

Leader of the Council/Executive Member Corporate Services
Councillor N. Daniels

�

Deputy Leader of the Council/Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

�

Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

�

Executive Member � Regeneration & Economic Development
Councillor D. Davies

�

Executive Member � Education
Councillor J. Collins

�

The Leader welcomed the newly appointed Executive Member for Education, Councillor Joanne Collins as part of the Executive team.
�

Agreed
11. CHAIR, VICE-CHAIR AND MEMBERSHIP OF SCRUTINY COMMITTEES

It was proposed and seconded that the positions of Chair and Vice-Chair be held by the following and upon a vote being taken this was unanimously RESOLVED:-

�

Corporate Overview Scrutiny Committee
Chair Councillor S. Healy
Vice-Chair Councillor G. Paulsen

�

Regeneration Scrutiny Committee
Chair Councillor L. Parsons
Vice-Chair Councillor J. Hill

�

Community Services Scrutiny Committee
Chair Councillor J. Wilkins
Vice-Chair Councillor C. Meredith

�

Education and Learning Scrutiny Committee
Chair Councillor H. Trollope
Vice-Chair Councillor J. Millard

�

Social Services Scrutiny Committee
Chair Councillor S. Thomas
Vice-Chair Councillor K. Rowson

�

FURTHER RESOLVED that the following be appointed:-

�

Corporate Overview Scrutiny Committee
15 Members - Proportionality 10:4:1

�

1. Chair Councillor S. Healy

2. Vice-Chair Councillor G. Paulsen

3. Councillors P. Baldwin
4. M. Cook

5. M. Cross

6. G. L. Davies

7. P. Edwards

8. J. Hill

9. H. McCarthy

10. C. Meredith

11. M. Moore

12. J. P. Morgan

13. L. Parsons
14. J. Wilkins

15. D. Wilkshire

Regeneration Scrutiny Committee - 15 Members - Proportionality 10:4:1

�

1. Chair Councillor L. Parsons

2. Vice-Chair Councillor J. Hill

3. Councillors M. Cross

4. G. A. Davies

5. G. L. Davies

6. M. Day

7. P. Edwards

8. M. Holland

9. H. McCarthy

10. J. Millard

11. M. Moore

12. J. C. Morgan

13. K. Pritchard

14. K. Rowson

15. B. Willis

Community Services Scrutiny Committee - 15 Members - Proportionality 10:4:1

�

1. Chair Councillor J. Wilkins

2. Vice-Chair Councillor C. Meredith

3. Councillors P. Baldwin

4. M. Cook

5. G. L. Davies

6. L. Elias

7. S. Healy

8. W. Hodgins

9. J. Holt

10. H. McCarthy

11. J. P. Morgan

12. G. Paulsen

13. T. Sharrem

14. B. Summers

15. L. Winnett

�

Education & Learning Scrutiny Committee �
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair Councillor H. Trollope

2. Vice-Chair Councillor J. Millard

3. Councillors D. Bevan

4. M. Cook

5. G. A. Davies

6. L. Elias

7. W. Hodgins

8. J. Holt

9. C. Meredith

10. J. C. Morgan

11. K. Pritchard

12. K. Rowson

13. T. Smith

14. B. Summers

15. S. Thomas

* Would also include 2 Members of religious bodies and between 2 � 5 parent governors with voting rights only when dealing with education matters.

1. Mr. T. Baxter Diocesan Education Body
(R.C. Church)

2. Mr. A. Williams The Church in Wales

3. Vacancy Youth Forum Representative

�

Social Services Scrutiny Committee
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair Councillor S. Thomas

2. Vice-Chair Councillor K. Rowson

3. Councillors D. Bevan

4. G. A. Davies

5. M. Day

6. P. Edwards

7. L. Elias

8. K. Hayden

9. J. Holt

10. J. Millard

11. M. Moore

12. J. P. Morgan

13. G. Paulsen

14. T. Sharrem

15. T. Smith


Public Service Board Scrutiny Committee � 15 Members - Proportionality 10:4:1 (to include Corporate Overview Members and Chairs of Scrutiny Committees)

�

1. Chair Chair of Corporate Overview
Scrutiny Committee
Councillor S. Healy

2. Vice-Chair Vice-Chair of Corporate Overview
Scrutiny Committee
Councillor G. Paulsen

3. Chair of Social Services Scrutiny
Committee
Councillor S. Thomas

4. Chair of Community Services
Scrutiny Committee
Councillor J. Wilkins

5. Chair of Education & Learning
Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

6. Chair of Regeneration
Scrutiny Committee
Councillor L. Parsons

7. Councillors P. Baldwin

8. M. Cook

9. M. Cross

10. G. L. Davies
11. P. Edwards

12. J. Hill
13. C. Meredith

14. M. Moore

15. J. P. Morgan
�

Agreed
12. STANDING COMMITTEES AND STANDING SUB-COMMITTEES

Upon a vote being taken it was unanimously RESOLVED that the following be appointed:-

�

Planning, Regulatory & General Licensing Committee
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair Councillor B. Summers

2. Vice-Chair Councillor M. Moore

3. Councillors D. Bevan

4. G. L. Davies

5. D. Hancock

6. W. Hodgins

7. J. P. Morgan

8. K. Pritchard

9. K. Rowson

10. T. Smith

11. B. Thomas

12. G. Thomas

13. D. Wilkshire

14. B. Willis

15. L. Winnett

�

*Ward Members to be invited re: planning site meetings without voting rights.

�

General Licensing Sub-Committee (Rolling Rota)
3 Members (No proportionality)


1. Chair Councillor B. Summers
or
2. Vice-Chair Councillor M. Moore

�

Plus 2 other Members of the Planning, Regulatory & General Licensing Committee

�

Statutory Licensing Committee
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair Councillor B. Summers

2. Vice-Chair Councillor M. Moore

3. Councillors D. Bevan

4. G. L. Davies

5. D. Hancock

6. W. Hodgins

7. J. P. Morgan

8. K. Pritchard

9. K. Rowson

10. T. Smith

11. B. Thomas

12. G. Thomas

13. D. Wilkshire

14. B. Willis
15. L. Winnett

�

Statutory Licensing Sub-Committee (Rolling Rota)
3 Members � (No proportionality)

�

1. Chair Councillor B. Summers

or

2. Vice-Chair Councillor M. Moore

�

Plus 2 other Members of the Statutory Licensing Committee

�

Democratic Services Committee
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair Councillor M. Cross

2. Vice-Chair Councillor J. Holt

3. Executive Member - Corporate Services
Councillor N. Daniels

4. Councillors M. Cook

5. G. A. Davies

6. M. Day

7. P. Edwards

8. K. Hayden

9. W. Hodgins

10. M. Holland

11. H. McCarthy

12. J. Millard

13. J. C. Morgan

14. K. Prichard

15. T. Sharrem

�

*Chair and Vice-Chair of Scrutiny Committees to be invited without voting rights

�

Audit Committee
15 Members - Proportionality 10:4:1

�

Chair Peter Williams

1. Vice-Chair Chair of Corporate Overview Scrutiny
Committee
Councillor S. Healy

2. Deputy Leader of the Council
Councillor G. Collier

3. Chair - Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

4. Chair - Social Services Scrutiny
Committee
Councillor S. Thomas

5. Chair � Regeneration Scrutiny
Committee
Councillor L. Parsons

6. Chair - Community Services Scrutiny
Committee
Councillor J. Wilkins

7. Chair - Democratic Services Committee
Councillor M. Cross

8. Chair � Planning, Regulatory &
General Licensing Committee
Councillor B. Summers

9. Councillor G. L. Davies

10. Councillor L. Elias

11. Councillor D. Hancock

12. Councillor J. Hill

13. Councillor J. Holt

14. Councillor K. Rowson

15. Councillor L. Winnett

Audit Committee Appointments Panel
Proportionality 3:2

�

1. Councillor G. Collier

2. Councillor S. Healy

3. Councillor J. Hill

4. Councillor S. Thomas

5. Councillor H. Trollope

�

Standards Committee
9 Members - (3 County Borough Councillors
5 Independent Members
1 Community Council Member)

�

1. Town Councillor Jacqueline Thomas

2. Mr. J. B. Evans

3. Mr. Stephen Williams

4. Mr R. Alexander

5. Mr. J. Price

6. Miss H. Roberts

7. Councillor K. Hayden

8. Councillor M. Moore

9. Councillor G. Thomas

�

Shortlisting � JNC Officers
7 Members � Proportionality 5:2

�

1. Leader / Executive Member - Corporate Services

2 Deputy Leader / Executive Member � Environment

3. Executive Member for appropriate Portfolio

4. Chair of appropriate Scrutiny Committee

5. Vice-Chair of appropriate Scrutiny Committee

6. Councillor J. C. Morgan

7. Councillor T. Sharrem

�

Substitutes

1. Councillor S. Healy
2. Councillor J. Wilkins
3. Councillor K. Hayden
4. Councillor H. McCarthy

�

Appointments Committee � JNC Officers
15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair � Leader

2. Vice-Chair � Deputy Leader

3. Executive Member for appropriate Portfolio

4. Chair of appropriate Scrutiny Committee

5. Vice-Chair of appropriate Scrutiny Committee

6. Councillors D. Bevan

7. M. Cook

8. M. Cross

9. J. Hill

10. S. Healy

11. H. McCarthy

12. M. Moore

13. J. P. Morgan

14. J. C. Morgan

15. T. Smith

�

N.B. Appointments to be made by group leader as required. Executive Member of Appropriate Portfolio(s) Scrutiny Chair of Appropriate Portfolio(s)

�

Substitutes

1. Councillor B. Summers

2. Councillor J. Wilkins

3. Councillor L. Winnett

4. Councillor K. Hayden

�

Shortlisting � Managing Director/Chief Executive
7 Members � Proportionality 5:2

�

1. Leader of the Council

2 Deputy Leader of the Council

3. Leader of the Largest Opposition Group

4. Deputy Leader of the Largest Opposition Group

5. Councillor D. Davies

6. Councillor J. Hill

7. Councillor J. Mason

�

Officer additions if appropriate

�

Substitutes

1. Councillor J. Collins
2. Councillor S. Healy
3. Councillor H. McCarthy
4. Councillor J. C. Morgan

�

Appointments Committee � Managing Director/Chief Executive - 15 Members - Proportionality 10:5

�

1. Chair � Leader

2. Vice-Chair � Deputy Leader

3. Leader of the Largest Opposition Group

4. Deputy Leader of the Largest Opposition Group

5. Councillors J. Collins

6. M. Cross

7. D. Davies

8. S. Healy

9. J. Hill

10. J. Mason

11. H. McCarthy

12. M. Moore

13. B. Summers

14. J. Wilkins

15. L. Winnett

�

N.B. Appointments to be made by group leader as required. Executive Member of Appropriate Portfolio(s) Scrutiny Chair of Appropriate Portfolio(s)

�

Substitutes

1. Councillors L. Parsons

2. J. P. Morgan

3. K. Hayden

4. J. C. Morgan

�

Appeals Committee

�

*1 Member to be selected from the following to Chair the Committee

�

Chair of Education & Learning Scrutiny Committee
Chair of Social Services Scrutiny Committee
Chair of Regeneration Scrutiny Committee
Chair of Community Services Scrutiny Committee
Chair of Corporate Overview Scrutiny Committee

�

* 1 Member to be selected from the following Majority Group Members:-

�

Councillors

1. D. Hancock
2. J. Holt
3. K. Pritchard


* 1 Member to be selected from the following Labour Group Members:-

�

Councillors

1. D. Bevan
2. T. Smith
3. D. Wilkshire

* On a Rolling Rota

�

Substitute Members

Councillors

1. M. Cook
2. M. Moore
3. B. Willis
4. L. Winnett

�

Investigating & Disciplinary Committee
(JNC & Chief Officers)

�

Councillors

1. G. Collier
2. G. A. Davies
3. P. Edwards
4. S. Thomas
5. J. Wilkins
�

Agreed
13. SPECIAL AND AD HOC COMMITTEES/CONSULTATION MEETINGS

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED that the following be appointed:-

�

Cross Party Member Development Working Group
5 Members

�

1. Leader / Executive Member � Corporate Services
Councillor N. Daniels

2. Deputy Leader/ Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

3. Councillor S. Healy

4. Councillor J. Holt

5. Councillor H. Trollope

�

Public Service Board (PSB)

�

1. Leader of the Council/Executive Member Corporate
Services

�

Consultation with Trade Unions

�

1. Leader/Executive Member Corporate Services

2. Deputy Leader/Executive Member � Environment

3. Appropriate Portfolio Member(s)

Consultation with Town/Community Councils

1. Leader/Executive Member � Corporate Services
Councillor N. Daniels

2. Executive Member � Regeneration & Economic
Development
Councillor D. Davies

3. Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

4. Executive Member � Education
Councillor J. Collins

5. Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

6. Councillor M. Cook

7. Councillor M. Cross

8. Councillor J. Hill

9. Councillor M. Moore

10. Councillor L. Winnett

�

Fostering Panel (Social Services)

�

1. Councillor J. Holt

Substitute: Councillor J. Wilkins

�

Blaenau Gwent Care and Repair � Agency Board


1. Executive Member - Social Services
Councillor J. Mason

2. Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

�

50+ Network

�

1. Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

2. Chair � Social Services Scrutiny Committee
Councillor S. Thomas

3. Vice-Chair � Social Services Scrutiny Committee
Councillor K. Rowson

4. Councillor G. Thomas

�

Education Admissions Forum

�

1. Executive Member � Education
Councillor J. Collins

2. Chair � Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

�

Schools Forum

�

1. Executive Member � Education
Councillor J. Collins

2. Chair � Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

�

Standing Advisory Committee on Religious Education

�

1. Executive Member � Education
Councillor J. Collins

2. Chair � Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

3. Councillor J. Millard

�

Scrutiny Schools Wellbeing Group (formerly School Standards Monitoring Group)

�

1. Chair � Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

or

2. Vice-Chair � Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor J. Millard

3. Councillor L. Elias

4. Councillor J. Holt

5. Councillor C. Meredith

6. Councillor D. Bevan

7. Councillor J. C. Morgan

8. Councillor T. Smith

9. Alun Williams co-opted Member Education & Learning Scrutiny Committee

�

* Chair and Vice-Chair to attend separate meetings
**A rolling membership from the above list � 3 or 4 members to attend each meeting.

�

Self-Evaluation Panel

�

1. Leader of the Council
Councillor N. Daniels

2. Deputy Leader of the Council
Councillor G. Collier

3. Executive Member - Education
Councillor J. Collins

4. Chair of Education & Learning Scrutiny Committee
Councillor H. Trollope

5. Lead Member � Safeguarding
Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

�

HoV Waste Programme Joint Committee

�

1. Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

2. Executive Member � Regeneration & Economic
Development
Councillor D. Davies

�

Tomorrow Valley Project

�

1. Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

2. Executive Member � Corporate Services
Councillor N. Daniels

�

Local Authority Liaison Committee

Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

�

Executive Member � Regeneration & Economic
Development
Councillor D. Davies

�

Sirhowy Ward Members

Rassau Ward Members

Beaufort Ward Members

Brynmawr Ward Members

�

Constitution Working Group

�

1. Leader of the Council
Councillor N. Daniels

2. Deputy Leader of the Council
Councillor G. Collier

3. Leader of the Labour Group
Councillor S. Thomas

4. Deputy Leader of the Labour Group
Councillor H. Trollope

5. Chair of Corporate Overview Scrutiny Committee
Councillor S. Healy

6. Vice-Chair of Corporate Overview Scrutiny Committee
Councillor G. Paulsen

7. Chair of the Council
Councillor M. Moore

8. Deputy Chair of the Council
Councillor J. Holt

9. Councillor M. Cook

10. Councillor P. Edwards

�

Freedom of the Borough � Cross Party Working Group

�

1. Councillor D. Bevan

2. Councillor K. Hayden
3. Councillor J. Hill

4. Councillor J. Holt
5. Councillor G. Thomas

�

Grants Working Group �
16 Members � Proportionality 10:5:1

�

* 1 Member from each Ward on a political proportionality basis.

�

1. Councillors L. Parsons (Llanhilleth Ward)

2. N. Daniels (Abertillery Ward)

3. J. Hill (Brynmawr Ward)

4. T. Sharrem (Cwmtillery Ward)

5. L. Winnett (Blaina Ward)

6. G. Thomas (Beaufort Ward)

7. G. Paulsen (Badminton Ward)

8. G. L. Davies (Cwm Ward)

9. M. Cross (Sirhowy Ward)

10. D. Hancock (Six Bells Ward)
11. J. Millard (Ebbw Vale South
Ward)

12. B. Summers (Ebbw Vale North
Ward)

13. M. Moore (Tredegar Central and
West Ward)

14. J. C. Morgan (Georgetown Ward)

15. D. Wilkshire (Rassau Ward)

16. K. Rowson (Nantyglo Ward)

�

Advisory Panel for the Appointment of Local Authority Governors

�

1. Executive Member � Education (Chair)
Councillor J. Collins

2. Councillor M. Cook
3. Councillor J. Holt

4. Councillor C. Meredith

5. Councillor J. Millard

6. Councillor J. C. Morgan

7. Councillor H. Trollope

�

Substitutes:

1. Councillor L. Elias

2. Councillor G. A. Davies

3. Councillor D. Bevan

4. Councillor T. Smith


Observer: A representative of the Blaenau Gwent School Governors� Association (BGSGA)

�

Destination Management Group (1 representative from each valley)

�

1. Councillor L. Parsons

2. Councillor P. Edwards

3. Councillor M. Moore

�

Digital Inclusion

�

1. Councillor J. Millard

2. Councillor H. Trollope

�

Voluntary Sector Liaison Committee

�

1. Councillor K. Rowson

�

Community Asset Transfer Steering Group

�

1. Executive Member � Environment
Councillor G. Collier

�

Tredegar Heritage Initiative

�

1. Councillor M. Cross

2. Councillor D. Davies

3. Councillor M. Moore

4. Councillor J. C. Morgan

5. Councillor H. Trollope

Tredegar Town Council Representative � T. Smith


Cost Pressure Sub-Group

�

1. Leader of the Council/Executive Member �
Corporate Services
Councillor N. Daniels

2. Deputy Leader of the Council/Executive Member �
Environment
Councillor G. Collier

3. Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

4. Executive Member � Education
Councillor J. Collins

5. Executive Member � Regeneration & Economic
Development
Councillor D. Davies

6. Chair � Corporate Overview Scrutiny Committee
Councillor S. Healy

7. Vice-Chair � Corporate Overview Scrutiny
Committee
Councillor G. Paulsen

�

Blaenau Gwent Enterprise Board

�

1. Leader or Deputy Leader

2. Executive Member � Regeneration & Economic Development

3. Corporate Director of Regeneration & Community Services

�

Corporate Parenting Board

�

1. Executive Member � Social Services
Councillor J. Mason

2. Chair of Social Services Scrutiny Committee
Councillor S. Thomas

3. Councillor D. Bevan

4. Councillor J. Holt

5. Councillor K. Rowson

�

Resettlement Programme

�

1. Councillor J. Collins

2. Councillor J. Mason

3. Councillor H. McCarthy

4. Councillor J. Millard

5. Councillor H. Trollope

�

MEMBERS� CHAMPIONS

�

Community Safety
Councillor J. Wilkins

�

Children & Young People
Councillor J. P. Morgan

�

Older Persons
Councillor K. Rowson

�

Equalities and Diversity
Councillor M. Moore

�

Armed Forces
Councillor B. Thomas

�

Natural Environment & Biodiversity
Councillor L. Parsons

�

Digital Champion
Councillor J. Millard

�

LEAD MEMBER(S)

Lead Member - Safeguarding
Executive Member - Social Services

�

Agreed
14. COUNCIL'S REPRESENTATIVES ON OTHER BODIES

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED that the following be appointed:-

�

Adult Learning Wales (formerly Workers� Educational Association Wales, YMCA Wales Community Council)
Scrutiny Chair � Education & Learning

�

Age Concern Gwent � Executive Committee Membership
Executive Member � Social Services

�

The Alliance
Executive Member � Regeneration & Economic Development

Scrutiny Chair � Regeneration

�

Aneurin Bevan Community Council � Local Committee
Councillor J. Millard
Councillor J. Holt
Councillor M. Moore

�

Aneurin Bevan Health Board � Independent Review Panel to meet Continuing Health Care Needs
Scrutiny Chair � Social Services


Aneurin Bevan University Health Board � Stakeholder Reference Group
Executive Member � Social Services

�

Aneurin Leisure Trust
Councillor W. Hodgins
Councillor L. Parsons

�

Aneurin Leisure Trust � Community Chest Panel
Councillor M. Cook

�

Brecon Beacons National Park � National Park Authority & Site Visits
Councillor J. Hill

�

Cardiff Capital Region City Deal � Regional Scrutiny Committee
Chair of Regeneration Scrutiny Committee

Substitute: Scrutiny Vice-Chair of Regeneration Scrutiny Committee

�

Cardiff Capital Region City Deal Cabinet
Leader of the Council

�

CSC (Compound Semi-Conductor Board Part of the IQE Investment through City Deal)
Executive Member � Regeneration & Economic Development
Deputy Leader/Executive Member � Environment

�

Duke of Beaufort�s Breconshire Estate Commoner�s Association
Councillor B. Thomas

�

EAS - Education Achievement Service for South East Wales
Executive Member � Environment

�

EAS � Joint Executive Group
Executive Member � Education


EAS � Audit and Risk Assurance Committee
Councillor S. Healy
Councillor G. Paulsen

�

G.A.V.O. � Executive Committee
Executive Member � Social Services � Councillor J. Mason

�

G.A.V.O. � Local Committee
Scrutiny Vice-Chair � Councillor K. Rowson

�

GAVO � Gwent Best Kept Village Committee
Councillor L. Parsons

�

Greater Gwent Cremation Joint Committee

Scrutiny Chair � Community Services
Councillor J. Wilkins

Substitute: Scrutiny Vice-Chair � Community Services
Councillor C. Meredith

�

Gwent Joint Records Committee
Executive Member � Regeneration & Economic Development
Councillor J. Millard

�

Gwent Police Crime Panel
(formerly Gwent Police Authority)

Councillor J. Millard
Councillor L. Winnett

�

Gwent Regional Partnership Board
Executive Member � Social Services

�

Heads of the Valleys Programme Board
Executive Member � Regeneration & Economic Development

�

Joint Council for Wales Employers Side
Executive Member � Corporate Services


Monmouth School Farm Endowment Trust
Councillor B. Thomas

�

National Adoption Service Governance Board
Executive Member � Social Services

�

Reserve Forces & Cadets Association for Wales � Local Government Representation
Councillor B. Thomas

�

Silent Valley Waste Services Ltd

Non Executive
Councillors M. Cook & J. Hill

�

Shareholder Representatives
Leader of the Council
Executive Member - Environment

�

South Wales Fire Authority
Councillor J. Holt

�

South East Wales Regional Aggregates Working Party
Executive Member � Environment

�

Tai Calon Board
Councillor M. Day
Councillor M. Moore

Vision in Wales (formerly Wales Council for the Blind)
Executive Member � Social Services
Scrutiny Chair � Social Services

�

Welsh Local Government Association
Leader of the Council

�

WLGA Executive Board
Leader of the Council

�

WLGA Council and Voting
Leader of the Council
Substitute:- Deputy Leader of the Council

�

WLGA � All Wales Social Services Policy Group
Executive Member � Social Services

�

WLGA � Environment Champion
Executive Member � Environment

�

WLGA � Officer Appointment � Finance Working Group
Chief Officer Resources � Rhian Hayden

�

WLGA Corporate Affairs � Public Private Partnership Ltd � Management Board
Executive Member � Corporate Services

�

WLGA � Cultural Affairs & Leisure � South Wales Regional Committee
Executive Member � Environment

�

Wales Council for the Deaf
Executive Member � Social Services

�

Welsh Joint Education Committee
Executive Member � Education

�

Youth Offending Service Local Management Board � Blaenau Gwent & Caerphilly

Executive Member � Social Services
Executive Member � Education

�

It was noted that the following appointments were made directly by the organisations:-

- Valuation Panel (made by the Valuation Panel)
- Council of the University of Wales Cardiff (made by the WLGA)
- Flood Risk Management Wales (made by the WLGA)
�

LEA REPRESENTATION ON SCHOOL GOVERNING BODIES

�

Abertillery 3-16 Learning Community
Mr. R. Bevan
Councillor J. Holt
Councillor N. Daniels
Councillor M. Cook
Vacancy

�

Sofrydd Primary
Ms. R. Richards
Councillor J. Collins
Mrs. G. Clark

�

St. Illtyd�s Primary
Vacancy
Mrs K. Jones
Councillor J. Collins

�

Ebbw Fawr Learning Community
Councillor D. Davies
Councillor C. Meredith
Councillor D. Bevan
Mrs. G. Taylor
Vacancy

�

All Saints R.C. Primary
Mr. N. Price
Mrs. P. Mitchell

�

Beaufort Hill Primary
Vacancy
Mrs. C. Waters
Mr. R. Lynch

�

Cwm Primary
Councillor D. Bevan
Mr. G. Piff
Mrs. K. Cross

�

Glyncoed Primary
Councillor C. Meredith
Ms. Andrea C. Roberts
Mr. Mostyn I Smith

�

Rhos-y-Fedwen Primary
Councillor D. Wilkshire
Councillor G. A. Davies
Mrs. J. Jones

�

Pen-y-Cwm Special
Ms. D. Wilcox
Mrs. Jennifer Morgan, J.P.
Mrs. N. Probert

�

Willowtown Primary
Mrs. W. Harris
Vacancy
Mrs. S. Barrett

�

Canolfan Yr Afon
Mr. G. Metheringham
Ms. L. Adams
Mr. J. O�Reilly

�

Brynmawr Foundation
Councillor J. Hill
Vacancy

�

Blaen-y-Cwm Primary
Councillor L. Elias
Ms. Megan Morgan
Vacancy
Vacancy

�

Brynmawr St. Mary�s V.A.
Reverend N. Perry

�

Brynmawr St. Mary�s R.C.
Mrs. Jen Morgan
Mrs. Angela Davies


Coed-y-Garn Primary
Councillor K. Rowson
Mr. K. Jones
Vacancy

�

Ysgol Gymraeg Bro Helyg Blaina
Councillor P. Baldwin
Councillor J. Hill
Mrs. T. Dyson

�

Ystruth Primary
Councillor L. Winnett
Councillor G. Collier
Mr. M. Phillips

�

Tredegar Comprehensive
Councillor J.C. Morgan
Councillor H. Trollope
Mr. A. Tuck
Ms. Melanie Rogers
Mr. A. Pearsall

�

Bryn Bach Primary
Mr. G. Badham
Councillor M. Cross
Mrs. D. Rowberry

�

Deighton Primary
Councillor H. Trollope
Mr. P. Griffiths
Councillor B. Willis
Mrs. M. Hulbert

�

Georgetown Primary
Councillor M. Moore
Ms. D. Hardman
Councillor J.C. Morgan

�

Glanhowy Primary
Miss J. Davies
Councillor T. Smith
Ms. Tara Lane

�

St. Joseph�s R.C. Primary
Councillor M. Cross
�

Agreed
15. ANNUAL CYCLE OF MEETINGS 2019/2020
Report (319K/bytes)
Appendix 1 (262K/bytes)
Appendix 2 (141K/bytes)

Members considered the report of the Corporate Performance Manager.

�

The Leader of the Council spoke briefly to the report and referred to Paragraph 2.8. He explained that in order to better reflect the council structure and business it was proposed that the current Environment, Regeneration and Economic Development Scrutiny Committee be split into two Committees and renamed as:-

�

- Community Services Scrutiny Committee
- Regeneration Scrutiny Committee

�

Part of the rationale for this proposal was mainly due to the heavy nature of the current agendas and it was felt particularly due to the initiatives the Council was taking part in i.e. Tech Valleys, Cardiff Capital Region City Deal and other inward investment it was felt that close scrutiny of those areas was important. It was, therefore, felt appropriate to create a scrutiny committee to bring more openness and transparency to that area of work.

�

Whilst the same number of Scrutiny and Standing Committees would be retained, it was proposed that General Licensing and Planning would form part of one regulatory committee (Planning, Regulatory & General Licensing Committee). The Statutory Licensing Committee would remain and convened as a separate entity, however, its membership would reflect that of the Planning, Regulatory & General Licensing Committee.

�

A further proposal was to change the Executive Committee to a 6 weekly cycle, this would then align with the Council and Scrutiny process (currently 6 weekly) and this would provide the opportunity for Executive Members to work more strategically on the programme for the future with Corporate Leadership Team and officers.

�

The Leader of the Council concluded by proposing that Option One be endorsed. This proposal was seconded.

�

Education & Learning Scrutiny Committee � Wednesday, 11th September, 2019

�

The Chair of the Education & Learning Scrutiny Committee referred to the above-named meeting and advised that a commencement time of 2.00 p.m. had been stipulated.

�

The Leader of the Council confirmed that it was the prerogative of the Chair and Members of the Committee to set the time of meetings and confirmed that this time should not have been stipulated within the cycle of meetings.

�

Appendix 2 � Paragraph 15.5.1 (b) � If the Chair of the Relevant Overview and Scrutiny Committee Agrees that the Decision was a Matter of Urgency

�

In reply to query, the Head of Legal and Corporate Compliance confirmed that the above was included within the Council�s Constitution.

�

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED, subject to the foregoing, that the report be accepted and Option 1 be endorsed, namely that the following be approved:-

�

(i) the proposed 2019/2020 cycle of meetings;

�

(ii) the following decision making process to deal with any urgent business during the August recess:-

�

a. the Leader and Deputy Leader in conjunction with appropriate Executive Members and Officers deal with any urgent items from 1st - 31st August, 2019 (i.e. a Special Meeting of the Executive would be convened at short notice recognising that the matter was urgent and the call-in procedure would apply). The Managing Director / Head of Paid Service in conjunction with the Leadership would determine if a matter was urgent;

�

b. decisions should be limited to urgent matters and recorded on a decision schedule presented to the next Ordinary Meeting of the Council. No controversial or sensitive matters should be dealt with during this period; and

�

(iii) the proposed changes as set out in section 2.8 be approved, namely:-

�

To better reflect the Council structure and business the report proposed the following changes:

�

(i) Formal committee meetings were not held during school holidays to ensure full Member and Officer attendance.

�

(ii) The current Environment, Regeneration and Economic Development Scrutiny Committee be split into two Committees and renamed as:

�

a. Community Services Scrutiny Committee; and
b. Regeneration Scrutiny Committee

�

(iii) The three current regulatory committees, i.e. Planning, General Licensing and Statutory Licensing were combined into one Committee and renamed as the Planning, Regulatory and General Licensing Committee. Meeting agendas would be planned and organised according to business.

�

(iv) The Executive Committee cycle which was currently scheduled on a four weekly basis be changed to six weekly in line with Scrutiny Committee business.

Agreed
16. ANNUAL REPORT OF THE HEAD OF DEMOCRATIC SERVICES
Report (400K/bytes)

Members considered the report of the Head of Governance and Partnerships (designated Head of Democratic Services).

�

The Chair of the Democratic Services Committee confirmed that Option One had been endorsed at the Democratic Services Committee on 11th April, 2019.

�

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED, subject to the foregoing, that the report be accepted and Option One be endorsed, namely:-

�

�� the report be approved on the basis that it was satisfied there was a sufficient level of support for Elected Members.
�

Agreed
17. DEMOCRATIC ARRANGEMENTS AND SCRUTINY PROGRESS REPORT
Report (311K/bytes)
Appendix 1 (499K/bytes)

Consideration was given to the report of the Head of Governance and Partnerships (designated Head of Democratic Services).

�

The Chair of the Democratic Services Committee confirmed that the report had been considered at the Democratic Services Committee held on 11th April, 2019. He pointed out that scrutiny was an integral part of the Council democratic arrangements and would continue to be considered as part of the Committee work programme in the next 12 months.

�

The Chair continued by expressing his appreciation to the Head of Governance and Partnerships (designated Head of Democratic Services) and her team for the support provided in respect of the all the democratic arrangements. He also expressed his appreciation to the former Vice-Chair of Democratic Services Committee, Councillor Jonathan Millard and expressed his best wishes to him for the future and welcomed the newly appointed Vice-Chair, Councillor Julie Holt.

�

A Member pointed out that Task and Finish Groups were an integral part of the work of scrutiny and requested that these be considered as part of the future arrangements.

�

Upon a vote being taken it was unanimously,

�

RESOLVED, subject to the foregoing, that the report be accepted and Option One be endorsed, namely:-

�

�� the information included within the Democratic Arrangements and Scrutiny Progress Report be approved
�

Agreed
18. ANNUAL SCRUTINY REPORT 2018/19
Report (275K/bytes)
Appendix 1 (5M/bytes)

�

Consideration was given to the report of the Head of Governance and Partnerships (designated Head of Democratic Services).

�

The Leader of the Labour Group noted that the format of the annual report for this year had been changed to include individual Member attendance at all Scrutiny Committees. He continued by stating that whilst he welcomed transparency it would have been useful for Members to have been notified that the format was due to change as some Members on occasions were unable to attend Scrutiny Committees for genuine reasons. He suggested that further consideration on the way forward be given to this matter by the Democratic Services Committee as one option could be to include an explanation for non-attendance.

�

It was pointed out that Members� attendance in relation to Regulatory or Executive Committees were not published in this particular format.

�

Upon a vote being taken it was unanimously,


RESOLVED, subject to the foregoing, that the report be accepted and Option 1 be endorsed, namely that:-

�

�� the �scrutiny activity� that had been undertaken by each Scrutiny Committee during 2018/2019 and the Key Development Areas that were planned to be undertaken throughout 2019/2020 be approved; and

�

�� the report be published on the Blaenau Gwent website.

�

Appreciation

�

A Member expressed his appreciation to the former Chair of Environment, Regeneration & Economic Development Scrutiny Committee, Councillor Phillip Edwards for all the work he had undertaken during this period. Councillor Edwards had a thorough knowledge of the remit of this Committee, had always given 110% in this role and had treated all Members equitably.

�

He continued by stating that scrutiny had a major and integral role to play as part of the democratic arrangements and concluded by stating that it had been a pleasure to have been appointed to this Committee and said that Councillor Edwards would be a hard act to follow.

�

Another Member expressed his appreciation to Councillor Edwards for allowing him to be involved in the Cross Party Working Group Leisure Trust discussions.

�

Another Member concurred with the comments made having served on the Environment, Regeneration & Economic Development Scrutiny Committee and said that he had found Councillor Edwards to have been even handed and had always treated Members fairly.
�

RETIREMENT

�

The Leader of the Council announced that Reverend Roy Watson would shortly be retiring from his position in the Church and this would most likely be last occasion he would at Council. During his time Reverend Watson had been a great support and advocate for Blaenau Gwent and local government and it would be a sad place without him at Council and also a sad day for the Ministry.

�

The Leader concluded on behalf of Council, by expressing his very best wishes to Reverend Watson and his family for the future.

Agreed